Artykuł sponsorowany

Czym cechuje się drewno kominkowe?

Czym cechuje się drewno kominkowe?

Drewno kominkowe to nieodłączny element przytulnych wieczorów spędzonych przy ogniu. Właściwy wybór drewna ma kluczowe znaczenie dla efektywności i bezpieczeństwa palenia w kominku. Czy jednak wszystkie rodzaje drewna nadają się do tego celu? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej właściwościom poszczególnych gatunków drzew i ich przydatności jako drewno kominkowe, aby pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

Właściwości idealnego drewna kominkowego

Idealne drewno kominkowe powinno być twarde, suche i łatwo się palić. Twardość drewna wpływa na czas palenia – im twardsze, tym dłużej się pali. Drewno powinno być również suche, ponieważ wilgotne drewno trudniej się pali, a także wydziela więcej dymu i substancji szkodliwych. Warto też zwrócić uwagę na gęstość drewna – im większa, tym więcej ciepła wydziela podczas spalania. Ponadto idealne drewno kominkowe nie powinno wydzielać zbyt dużo iskier ani dymu, aby zapewnić komfort użytkowania.

Najlepsze gatunki drzew do kominka

Wśród najlepszych gatunków drzew do kominka można wymienić dąb, buk, grab, jesion oraz klon. Są to tzw. twarde liściaste drzewa, które charakteryzują się wysoką gęstością, długim czasem palenia i dużą ilością wydzielanego ciepła. Dąb jest szczególnie ceniony ze względu na swoją twardość i długotrwałe żarzenie, co pozwala na dłuższe utrzymanie ciepła w pomieszczeniu. Buk, grab i jesion również świetnie sprawdzają się jako drewno kominkowe, a ich dodatkowym atutem jest niewielka ilość iskier podczas spalania oraz przyjemny zapach.

Mniej odpowiednie gatunki drzew

Niektóre gatunki drzew nie są najlepszym wyborem na drewno kominkowe, choć nadal mogą być używane. Należą do nich między innymi sosna, świerk, jodła czy topola. Sosna i świerk to drzewa iglaste, które charakteryzują się niższą gęstością i krótszym czasem palenia w porównaniu z twardymi liściastymi drzewami. Ponadto wydzielają więcej żywicy podczas spalania, co może prowadzić do osadzania się sadzy w kominie. Topola natomiast jest drzewem o niskiej gęstości i szybkim spalaniu, przez co nie jest najlepszym źródłem ciepła, ale może być używana jako dodatek do innego drewna.